7.10.23- "מחושך לחוסן: אירוע הוקרה – הסיפורים מאחורי השבת השחורה"

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

ב- 7.12.23 הן עלו על הבמה. יחד ולחוד, הן סיפרו את סיפורן. חלקן רק חזרו מהתופת, אחרות פועלות ללא הפסקה למען חזרתם של היקרים להן שנחטפו באכזריות לעזה, על הבמה עמדו בגבורה גם שתי נשים אמיצות, אימהות שרק ימים לפני כן קברו את ילדיהן והיו גם נשים לוחמות שהגנו בגופן וברוחן על הקיבוצים ויחד עם חברי כיתות הכוננות הצליחו לחסל את המחבלים שאיימו לטבוח בהם.

זה היה אירוע הוקרה, הצדעה צנועה לנשים האמיצות של השבת השחורה. 

בשבועיים שקדמו לאירוע, הייתה לי הזכות ליצור קשר עם הנשים הללו באמצעות שיחות טלפון, פגישות זום ואינטראקציות פנים אל פנים. שאלתי אותן שאלות, הקשבתי לתשובותיהם, וטוויתי יחד איתן את סיפוריהם המדהימים. עד היום אני מופתעת מהאומץ, תעצומות הנפש והתושייה שלהן. ואולי זאת הסיבה שבגללה לקח לי חודש וחצי להביא את עצמי לידי כתיבת הכתבה שאתם קוראים ברגע זה.

האירוע, שכותרתו "מחושך לחוסן: סיפורי גבורה של נשים מעוררות השראה" ביוזמת פורום נשים בארגון העובדים של עיריית תל אביב, התקיים בתאריך 7.12.23 בדיוק חודשיים אחרי יום הטבח הנורא שטלטל את המדינה.  

במהלך האירוע נכבשנו בשבע שעות של סיפור סיפורים עוצמתיים, במהלכן נעתקה הנשימה לכולנו. העיניים דמעו ללא הפסקה, הלב רטט במהירות, וכל שרצינו היה לחבק, לעטוף ולומר שבקרוב, אולי יהיה קצת יותר טוב…

 

הרשו לי לשתף אתכם בכמה מהסיפורים המדהימים שסופרו באותו יום.

פתחנו בהרצאה על השבת השחורה, ובפאנל נשים אמיצות בהנחיית אדווה דדון 

התרגשנו יחד עם מעיין צין, אימא של אלה בת ה-8 ודפנה בת ה- 15 שנחטפו לעזה מבית אביהן בקיבוץ נחל עוז, ושוחררו ערב לפני האירוע. 

שמענו את סיפורה המצמרר של זיו עבוד, שהשתתפה במסיבת הטבע "נובה" ברעים וניצלה. אבל בן זוגה אליה נחטף לעזה ואחיינה עמית (19) ובת זוגו קארין נרצחו במסיבה.  

והתרגשנו מסיפורה של יעלה בן דוד בת ה- 18 שפועלת להשבת אחיה אביתר בן ה-22 שנחטף במסיבה. 

עצרנו את הנשימה נוכח סיפורה המטלטל של לבנת רגב לוי, אימא של נאור שנרצח במסיבה 

שמענו מאימהות אמיצות שאיבדו באופן טרגי את ילדיהן בטבח במסיבת 'נובה'. לבנת רגב לוי, עובדת עיריית תל אביב שבנה נאור נרצח במסיבה ב-נובה, סיפרה באומץ את סיפור השעות והדקות האחרונות של נאור עד הרגע שהבינה שהוא איננו. 

 

השתאינו למשמע סיפור הגבורה של שגית לוי גלפרב, ראש (צח"י) צוות חירום איזורי שהצילה קיבוץ שלם (ארז) מהתופת

קיבלנו השראה מרב"שציות וראשי צוותי חירום מקומיים שהצילו את הקיבוצים שלהם, ובראשם שגית לוי גלפרב ראש צח"י של קיבוץ ארז, וענבל ליברמן, הרב"שצית הצילה את קיבוץ ניר עם.

בנוסף שמענו מהעיתונאית ואשת הטלוויזיה, אדווה דדון, את סיפוריהן של לוחמות אמיצות (וגם לוחצים) שסיכנו את חייהן כדי להגן על הקהילות שלהם. וגם הקשבנו לסיפורים על חברי קיבוץ שהצילו אחרים ללא אנוכיות, סיפורים שלא הותירו עין אחת יבשה באולם.

 

דממנו למשמע דבריה של ריקי קצינת נפגעים 

לקצינות הנפגעים הייתה משימה קשה, להעביר חדשות הרסניות ליותר מאלף הורים ובני זוג תוך ימים ספורים בלבד. בהרצאה מרגשת חשפה בפנינו ריקי את מה שמתרחש מאחורי הקלעים של אחד התהליכים הכי קשים ורגישים שיש – הרגע בו מבשרים למשפחה שהבן, הבת, או בן/בת הזוג אינם עוד.

 

מה עשינו?

פיתוח אירוע "מחושך- לחוסן ב- 7.10.23" כלל 4 שלבים:

  • שלב 1 – מרשימת דוברות לתוכן מרגש להפקת אירוע שכולו סיפורים בן 7 שעות. בדיוק כפי שזה נשמע: ראיונות, שיחות, פגישות לאפיון וזיהוי התכנים. 
  • שלב 2 – גיבוש וכתיבת התכנים: הנחייה, נאומים, הרצאות טד.
  • שלב 3 – בנית מצגות סטוריטלינג להרצאות ולאירוע.
  • שלב 4 – סימולציות וחזרה גנראלית

האירוע השיג את מטרתו: הצדעה צנועה לנשים האמיצות שתרמו מעל ומעבר להצלת מדינת ישראל באירוע הטבח בעוטף עזה ב- 7.10.23, וכולנו תקווה לשובם המהיר של כלל החטופים.

לסיכום,

וכשאני מהרהרת בסיפורים הללו, אין לי מושג כיצד יתגלגל בסופו של דבר סיפור הטבח הנורא שהפתיע אותנו ב-7 באוקטובר. אבל, מה שכבר בטוח זה שסיפורי הגבורה של הנשים מעוררות ההשראה האלה כבר נחרתו על דפי ההיסטוריה.

ובמעבר חד… רוצים לקיים אירוע TED TALK בחברה שלכם? דברו איתי וזה יקרה>

לממליצים נוספים

כתיבת תגובה

מה הסיפור שלך?

שירית בן ישראל – סטוריטלינג אסטרטגי. מומחית לפיתוח הרצאות ואירועי TED TALKS
storytelling expert

גם לך יש סיפור לספר?

שנהפוך אותו להרצאת השראה?

"המהפך שאני עושה לאנשים קשור בראש ובראשונה לשינוי הסיפורים שהם מספרים."