סטוריטלינג בהרצאות: 5 תועלות שתוכלו להרוויח משילוב סיפורים בהרצאות

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

מאמר שני בסדרת המאמרים על סטוריטלינג ככלי שיווקי: הפעם, המאמר מיועד למרצים שרוצים לדעת איך פיתוח סטוריטלינג אותנטי ושילובו בהרצאות, יסייע למיתוג העסקי שלהם כמרצים מעוררי השראה.

נתחיל מהתועלת הראשונה:

סטוריטלינג בהרצאות מטביע חותם לאורך זמן

סיפור טוב, אותנטי, עוצמתי ומרגש, עוזר למרצים ולמומחים ללכוד את תשומת הלב של הקהל שלהם ולהשאיר אותם מעורבים לאורך המצגת או ההרצאה. על ידי שילוב סיפורים רלוונטיים ומשכנעים, מרצים יכולים להפוך את התוכן שלהם לתוכן שמטביע חותם, ולהגדיל את הסיכויים שהקהל ישמור ויזכור את המידע המשותף שביקשו להעביר.

תכירו את אללי ברו שהגיע לישראל מאתיופיה, במסע מאלף שסיפורו הוא הרצאה בפני עצמה. וכיום הוא מספר את סיפורו- איך הפך מרועה צאן באתיופיה לבעל עסק, אבא לחמישה ילדים קסומים, מרצה ומאמן הורים – איך לגדל ילדים בנחת וגם ליהנות מהזוגיות עליה חלמו. 

אללי מגיע מבית של יוצרים. אחיו, יוסי ואסה, מיוצרי הסדרה 'נבסו' שזכתה בשנת 2018 בפרס האמי הבינלאומי. כמו ואסה, גם סיפורו של אללי מבוסס על הבית באתיופיה. בהרצאה מחבר אללי בין המסרים והתרבות שספג בבית הוריו לערכי חינוך שמזמן שכחנו, שיכולים לשפר בצורה משמעותית את תהליך גידול הילדים. את הטיפים אולי תוכלו לשכוח, אבל את הסיפור שהמחיש אותם, תזכרו הרבה זמן.  

storytelling in lectures

 

תועלת שניה: סטוריטלינג בהרצאות מנגיש נושאים מורכבים

מרצים ומומחים עוסקים לרוב בנושאים מורכבים או טכניים. סיפור סיפורים יכול להיות כלי רב ערך להצגת תכנים מורכבים, לעיתים בנושאים רגישים שעלולים ליצור תחושת איום, כגון- אלימות, הטרדה מינית, התמודדות עם אבל, אבדן, שכול, פיטורים ומחלות.

פישוט והסבר של נושאים אלה באמצעות שימשו בסיפורים ודוגמאות, מסייע למרצים לפרק מושגים מורכבים, ומקל על הקהל להבין וליישם אותם. בסופו של דבר זה win win.

"להאמין מחדש" סיפורו של גיא מונק הוא דוגמא מצוינת להתיחסות לנושאים מורכבים ורגישים במיוחד. הסיפור של גיא שמוכיח לנו שלא משנה כמה החיים עשויים להיראות קשים, תמיד יש תקווה ופוטנציאל לשינוי חיובי. על ידי חיבוק האנשים הנפלאים שאנו פוגשים במסעותינו, נוכל לנצל את מאגרי הכוח והאמונה הפנימיים שלנו, ולאפשר לנו להתעלות מעל כל מצוקה ולמצוא את האומץ להאמין מחדש. 

מומחים יכולים לדבר שעות על תיאוריות להתמודדות עם אבל ושכול, אבדן ומשברים. תכל'ס, עצם הצגת מודל להתמודדות לא אומרת שהמתמודד יכול להבין- להתחבר- ולהפנים את הכלים. אבל, כשגיא מספר את הסיפורים וברמיזה שותל בהם פיסות תיאוריות וטיפים להתמודדות, הנושא המורכב מצליח לעבור בקלות יחסית. 

storytelling in lectures

 

תועלת שלישית: סטוריטלינג בהרצאות יוצר קשר עם הקהל

סיפור סיפורים עוזר למרצים ולמומחים ליצור קשר עם הקהל שלהם. על ידי שיתוף סיפורים או חוויות אישיים, הם יכולים ליצור תחושה של קרבה וקשר עם מאזינים שלהם. חיבור זה יכול לטפח אמון, להגביר את המעורבות ולהפוך את הקהל לקלוט יותר למידע המוצג.

storytelling in lectures

 

תועלת רביעית: סטוריטלינג בהרצאות מטביע חותם לאורך זמן

מרצים ומומחים יכולים להשתמש בסיפורים כדי להמחיש יישומים בעולם העבודה האמיתי, בתחום אותו הם מלמדים. בין שמדובר בהנדסת מכונות או שיווק בדיגיטל, טיפול בהלומי קרב או בנשים יולדות, ייעול שרשרת האספקה או ניהול פיננסי במצבי משבר, אין כמו שיתוף בסיפורים אמיתיים כדי להמחיש את התיאוריות וההמלצות שמציג המרצה.

storytelling in lectures

 

תועלת חמישית: סטוריטלינג בהרצאות מעורר מוטיבציה והשראה 

סיפור סיפורים יכול להיות כלי רב עוצמה להשראה והנעת אנשים. על ידי שיתוף סיפורים על אתגרים, הצלחות או ניצחונות אישיים או מקצועיים, מרצים ומומחים יכולים לעורר את הקהל שלהם להאמין שיוכלו להתמודד בהצלחה על הקושי, לנסות להתגבר על מכשולים, לרדוף אחר מטרותיהם ולשאוף למצוינות המבוססת על היכולות, השאיפות והמוטיבציה האישית. 

storytelling in lectures

 

בשורה תחתונה, 

סיפור סיפורים עוזר למרצים ולמומחים להגדיל את מעורבות הקהל שלהם, לפשט נושאים מורכבים, ליצור קשרים והקשרים, להמחיש יישומים מהעולם האמיתי ולעורר השראה בקהל המאזינים.

על ידי שילוב טכניקות סיפור במצגות ובהרצאות, מרצים יכולים ליצור חווית למידה משפיעה ובלתי נשכחת יותר.

לכן, מבחינת המרצים, אמנות הסטוריטלינג היא מיומנות חיונית ביותר, שההשקעה בה תתרום בצורה משמעותית להצלחת המרצה ומיתוג ההרצאות.

גם אתם רוצים ליצור הרצאה מעוררת השראה שגם תספר את הסיפור שלכם וגם תשווק את העסק? דברו איתי >

למאמרים נוספים

כתיבת תגובה

מה הסיפור שלך?

שירית בן ישראל

יועצת אסטרטגית ומומחית סטוריטלינג. מלווה חברות וארגונים בפיתוח תוכן אותנטי מעורר השראה והשפעה 

storytelling expert

גם לך יש סיפור לספר?

שנהפוך אותו להרצאת השראה?

"המהפך שאני עושה לאנשים קשור בראש ובראשונה לשינוי הסיפורים שהם מספרים."