מה הסיפור שלך?: ספקי ICL מגלים את הפתרונות היחודיים שלהם לשמירה על הקיימות

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

את אחת האקסיומות הנצחיות של הצלחה ניתן לנסח בפשטות כך: כשאנחנו מצליחים לשנות את התפישה מקושי ובעיה לאתגר והזדמנות, המבוססים על חוזקות ומשאבים, בחשיבת התועלת לרווחת שני הצדדים, ההצלחה תגיע במהירות. זה WIN WIN לכל הצדדים המעורבים!

חברת מיינלנד MainLand בניצוחה של שרית רסלר הפיקה את 'כנס הספקים 2022 – יוצרים את העתיד, ביחד!'. 

האירוע נמשך יום שלם וכלל פרזנטציות של בכירי החברה בתחום אסטרטגיות ומגמות לוגיסטיקה ורכש 2023. שעה מתוך האירוע הוקדשה לשמונה הרצאות טד של ספקים מובילים של החברה, תחת הכותרת מה הסיפור שלך? ספקי ICL מספרים את הסיפור הייחודי שלהם. בחלק הזה אני נכנסתי לפעולה.

מי שעבר את זה יודע… פיתוח הרצאות TED TALK הוא תהליך מרגש. יש שיאמרו אפילו די  מטלטל. לחלק מהדוברים בכנס זאת הייתה הפעם הראשונה שעמדו על הבמה. אחרים, כבר הספיקו לצבור עשרות שעות פרזנטציה בפני קהלים שונים בארץ ובעולם. ובכל זאת, לא היה אחד שלא התרגש בבוקר האירוע.

ב- 28.12.22 בסינימה סיטי בבאר שבע, אחד אחד הם עלו על הבמה וסיפרו את סיפורם ואת סיפור הבשורה שמייצרת החברה שבבעלותם, לשימור ושיפור הקיימות ואיכות הסביבה על כדור הארץ.

אבל לא רק!

אמרנו שהצלחה לכולם מגיעה כאשר אנחנו מצליחים לשנות את התפישה מקושי להזדמנות ומוציאים אותה אל הפועל, על בסיס החוזקות והמשאבים שברשותנו ובראיית WIN WIN. וזאת בדיוק הייתה נקודת המוצא של כל אחד ואחת מהמציגים: רווח לעולם, לא רק שהוא לא מנוגד לרווח לכיס, אלא שבחשיבה נכונה הם כמו כלים שלובים.

 

ראשון עלה לבמה עפר לינצבסקי, מנכ"ל קבוצת גדות, בהרצאה: מחוץ לקופסא: איך לייצר צמיחה עסקית לצד רגולציה סביבתית מתהדקת? 

מחוץ לקופסא אלו לא שתי מילים, זו תפיסת עולם. תפישה שמחייבת אלפי פעולות רציפות שמובילה לתוצאות הגדולות. והיום, יותר מאי פעם, בגלל הרגולציה המתהדקת אנחנו חייבים לחשוב מחוץ לקופסא! אבל באמת!

 • האם נצליח מתוך הקושי לגלות את הפתרונות היצירתיים?
 • האם נוכל גם לצמוח למרות ובצד הרגולציה?
 • והיכן בכלל נמצאות ההזדמנויות לכך?

שניה עלתה לבמה סיגל מנהיים קצוביץ, מנכ"לית DSV ישראל.

מנהיים לא דיברה על רגולציות, אלא על חשיבה יצירתית שהובילה לפיתוח שירות ייחודי העונה לשם –  PART AS A SERVICE: החלק הקטן שעושה את ההבדל הגדול.

החזקת מחסנים ומלאים עולה הון לחברות ומייצרת מערכת מסונפת של הובלות והטענות אוויריות. ואלו אחראיות על 90% מטביעת הרגל הפחמנית בעולם (במילים פשוטות מזהמות). במקום זאת פותח סנסור מיוחד שמתלבש על פסי הייצור במפעלים ומאתר תקלות עתידיות עד חצי שנה מראש.

 • ואיפה הרווח? יש זמן להזמין חלפים, יש זמן לנהל מו"מ ולא לרכוש את המוצר בעלות גבוהה בגלל המצב החירום. אפשר לשנע באמצעים מגוונים, ופס הייצור לא מפסיק לפעול.
 • ומה הרווח לעולם שלנו? ירידה בטביעת הרגל הפחמנית, כי אין מלאים מיותרים במחסנים, אלא הזמנה מדויקת של חלקים חסרים בהתאם לצורך. 

 

אבירם אדות, שותף ומנהל פיתוח עסקי (COO) בחברת OFICIENCY היה הדובר השלישי, ואת ההרצאה שלו התחיל מ… דינוזאורים. 

בטח לא ידעתם, אבל למרות שהדינוזאורים כבר מזמן לא כאן, העקבות שלהם נשארו במעמקים. גם בזכותם אנחנו יכולים היום בישראל להפיק גז טבעי וליהנות מעולם נקי יותר.

 • מה הקשר בין הדינוזאורים לגז טבעי?
 • ואיך שניהם יוכלו לעזור לנו ליצור עולם ירוק יותר?

אבירם אדות, בהרצאתו: ירוק בעולם. ירוק בכיס.

 

אחריו עלה לבמה אילן סוסנוביץ, מנהל שותפים עסקיים ב- SIGA.

לרגע היה נדמה שטוני רובינס עומד על הבמה…

 • חשבתם פעם איך משפיע העולם ללא גבולות על הביטחון שלנו?

אנחנו חיים בעולם פתוח. וכמו כל דבר, זה טוב, וגם פחות… ארגונים, חברות ועסקים ומפעלים כולם מחוברים ברשת אחת. המידע היקר ביותר נמצא על אותה רשת. ומצד שני של המתרס, יש אנשים וארגונים שמומחיותם באיתור אותו מידע ופריצה לרשת בה הוא מצוי.

 • מה קרה כשפרצו לרשת המים הארצית בארה"ב?
 • ומה אם יפרצו לתחנות כוח? דלק? חשמל? כורים?
 • ומה יקרה לרצפות הייצור כשהאקרים יפרצו אליהן?

והאם המשפט שאנחנו כל כך אוהבים לומר-  "לי זה לא יקרה?" רלוונטי בכלל למישהו היום?

ההרצאה – מפעל ללא הפסקה: איך נגן על רצפת הייצור מפני איומי סייבר? נתנה טעימה מהצורך הקריטי בהגנה על דאטה בכל תחומי החיים בדגש על מפעלים קריטיים בארץ ובעולם, שפגיעה בהם גם תחבל בחיים של מיליונים וגם תעלה מיליונים.  

 

המרצה החמישי הגיע מהנגב.

הוא בעלים של חברת כ"א שכולה משפחה אחת גדולה. 130 עובדים שמגיעים ברובם מחורה. החברה של שולדום מספקת פועלים לפרויקטים מורכבים ורגישים שדורשים מקצוענות ומומחיות ברמות הכי גבוהות, שביצוע תקין שלהם עוזר לשמור על העולם נקי ובטוח יותר.  

מחמוד אבו שולדום בעלים של א.ש. פרוייקטים, בהרצאה- אנשים. זה כל ההבדל.  

 

אחריו, שישי במספר עלה לבמה דן חיימוביץ', מנכ"ל ובעלים של FLOW TECH שדיבר על בוצות.

לא ביצות מהסוג שייבשנו פעם ב- החולה, אלא בוצות!

זה ידוע שהתעשיינים משקיעים הון לא קטן בניקוי והטמנה של המזהמים. זה מכביד על הוצאות החברה ולא בהכרח תורם לסביבה, בצורה המסורתית שזה מבוצע. אבל כיום יש לא מעט פיתוחים טכנולוגיים שמציעים פתרונות חדשניים.  

ולכן, השאלה שמטרידה את כולם היא איך אפשר להרחיק מזהמים מחומצות ושפכים ללא תוספת בוצות? במילים פשוטות לא להוסיף חומרים כימיקליים אלא להשתמש במערכות מסננים שדרכן יכולים לעבור רק מים, כשמזהמים נשארים מחוץ לתמונה.

רוצים לגלות איך גם תקטינו את הוצאות העסק וגם תשמרו על סביבה נקייה יותר? את זה שמענו בהרצאה- "יוצאים מהבוץ" של חיימוביץ. 

 

המציג האחד לפני אחרון, היה חלק ממשפחת ICL  ב- 36 השנים האחרונות.

אבל כמו רבים מבני דורו, גם אחרי שיצא לפנסיה הוא ממשיך לעבוד במה שאהב כל השנים. הוא דיבר על גמישות. לא של אנשים אלא של חלקים במתקני ייצור.

דוד שמחון מנהל פרוייקטים ויועץ טכני בחברת י.א. טכנולוגיות, עשה לנו הצצה קטנה אל מאחורי הקלעים של עולם המחברים – מחברי התפשטות בשמם הרשמי, ועל הדרך גילה לנו מה הקשר בין יין למחברים.

ולמה זה חשוב? כי גם בתעשייה, בכל מתקני הייצור נדרשת גמישות כדי שהציוד והמתקנים יעמדו בעומסים ויוכלו לפעול ברציפות ללא תקלות שיחייבו את השבתת פסי הייצור. 

בזכות ההרצאה של שמחון הבנו שאם בעולם הניהול, הגמישות מאפשרת להשתנות בקצב של המציאות המשתנה, הרי שבתעשייה אלו הם המחברים שמאפשרים את גמישות המתקנים. בזכותם, יוכלו לעמוד במאמצים גדולים ובעבודה רציפה ללא תקלות.

 

אחרונה, עלתה לבמה ד"ר אסתר לוצאטו, מנכ"לית קבוצת לוצאטו.

עם 153 שנות ניסיון ואינספור הצלחות ששינו חיים ועולמות, ד"ר לוצאטו ביקשה לגלות מה כדאי לעשות אחרי שפיתחנו שיטות, כלים, מודלים, מוצרים ושירותים, כדי שנהיה בטוחים שהם שלנו ושאיש לא ייקח אותם מאיתנו.

 • איך מגינים על נכסים שפיתחנו?
 • איך מבטיחים שהנכסים שלנו לא יהפכו לרשות הכלל?
 • ומה הקשר בין המשך קיום החברה וההצלחה העסקית שלה להגנה על הזכויות?

ד"ר אסתר לוצאטו: קניין זה כל העניין: רוצים לצמוח? תשמרו עליו!

 

 על הפרויקט:

פיתוח ה- TED TALKS כלל 5 שלבים:

בתמונה: מימין, שרית רסלר מנכ"לית MainLand, משמאל, ד"ר אסתר לוצאטו מנכ"לית Luzzato Group, ובאמצע, שירית בן ישראל – What's Your Story

לסיכום,

אנחנו חיים בעולם שדורש מאיתנו להשתנות. הרגולציות בנושא שמירה על הקיימות ועל איכות הסביבה מתהדקות מיום ליום. בעוד שעבור רבים בתעשייה זו בשורה לא קלה, האמיצים והיצירתיים מבין התעשיינים מגלים שזו שעתם היפה לפתח פתרונות חדשניים.

חלק מתוצרי יוזמות מעוררות השראה אלו הוצגו ב- TED TALKS של מנכ"לי החברות בכנס, והן מבטיחות שאנחנו צועדים בכיוון הנכון: גם נעמוד בדרישות הרגולציה המתהדקת, גם נשמור על העולם מפני מזהמים, וגם נצליח ליהנות מצמיחה עסקית מתמשכת.

רוצים גם להרים אירוע TED TALK בארגון שלכם? דברו איתי וזה יקרה>

לממליצים נוספים

כתיבת תגובה

מה הסיפור שלך?

שירית בן ישראל – מומחית לפיתוח הרצאות ואירועי TED TALKS
storytelling expert

גם לך יש סיפור לספר?

שנהפוך אותו להרצאת השראה?

"המהפך שאני עושה לאנשים קשור בראש ובראשונה לשינוי הסיפורים שהם מספרים."