אירוע ה- TEDTALK הראשון מסוגו באלו"ט: שלי, שלך, שילוב

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

כולם יודעים: הדרך להעביר מסר, לשנות עמדות, להחדיר מוצר לשוק, או להפוך את עצמך למותג, עוברת היום דרך הרצאות TED. וכל זה מפני שאנחנו חיים בעידן הסיפורים:

  • אנחנו מוצפים במידע אבל הסבלנות שלנו שואפת לאפס
  • הזמן – בורח לנו בין האצבעות
  • העומסים  – רק גדלים מרגע לרגע
  • יכולת הקשב שלנו – יורדת בהתמדה
  • ולכן, לאורך כל הדרך יש לנו רק בקשה אחת: תרגשו אותנו!

וכאן בדיוק, בנקודת המפגש בין העברת מסר רציני ליצירת חוויה סוחפת, נכנסות הרצאות TED.

הסיפור שלהם: להיות הורה לילד אוטיסט

גם באלו"ט, האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם, הבינו את זה.

וכך, ביוני השנה התחלנו בעבודה.

המשימה שלנו הייתה להפוך את התוכן שיתגבש ב סדנאות לבניית הרצאות טד שקיימנו לכדי סיפורים אישיים. המשתתפים, כולם הורים לילדים על הרצף, הגיעו לתוכנית שהתקיימה בזום מכל קצוות הארץ.

רגע, איך קוראים לזה? 

רצף, ספקטרום, אוטיזם, עם אוטיזם, בעלי לקות.. נכות.. בעלי לקות אוטיסטית.. על הספקטרום… את שלל ההגדרות הללו למדתי כבר במפגש הראשון. ושם גם הבנתי גם את הקושי. כי כשהדבר עצמו שנוי במחלוקת ולא מוגדר באופן אחיד, הדרך עלולה להיות מפותלת.

אבל, מנצחים עם מה שיש, אז יצאנו לדרך!

חודש וחצי אחרי היו סיפורים.

התהליך לא היה פשוט. מילות הסיכום של יעל גבר, מנהלת תחום חינוך קהילתי בחטיבת החינוך של אלו"ט, אומרות הכול:

משימת העל 

נבחרת ההורים לא ויתרה לעצמה, לא ויתרה לי, ויחד לא ויתרנו על משימת העל שלנו: להפוך את המידע והחוויות של ההורים שמגדלים ילדים אוטיסטים לסיפורים שירגשו, יגלו, יטלטלו ובסוף גם יעזרו לרבים להתחבר לרווח הטמון בשילוב ילדים עם אוטיזם בחברה הנורמטיבית. אגב, צמד המילים – "חברה נורמטיבית" פתח דיון סוער שלא בטוח שהסתיים.

התוכנית לבניית הרצאות טד (TED) 

10 הורים חלוצים יצאו לדרך. 9 נשים וגבר אחד.

ואם תשאלו אותי, היחס הקיצוני הזה ממש לא מפתיע. כי לא משנה מה תאמרו, משימת גידול ילדים עדיין, כמעט תמיד, נופלת על האימהות. ובכל מה שנוגע בילדים אוטיסטים, שם, האימא היא הכול, גם אם יש לה קריירה וחלומות משלה.

לחלק מההורים שהשתתפו בתוכנית יש ילד אחד על הספקטרום והיו גם הורים שהגיעו לתוכנית עם סיפורים על שני ילדים אוטיסטים. חלקם גאים ופתוחים, אחרים, עדיין בדרך… אבל לכולם הייתה תשוקה אחת משותפת: "תנו לנו לספר לכם את הסיפור שלנו, וגם להראות לכם למה אנחנו מאמינים שכדאי לחברה כולה לשלב ילדים על הרצף בתוכה"

נקודת המוצא של ההורים הייתה- "זה כדאי, זאת לא טובה או מעשה חסד!" ועם זה יצאנו לדרך.

כשסיימנו את החלק הראשון של הסדנאות, הבנו איזה אוצר יש לנו בידיים. ואז, עברנו לחלק השני: הפיכת הסיפורים להרצאות טד, עריכת הרצאות הטד, בניית מצגות סטוריטלינג מרהיבות לכל ההרצאות, סימולציות בזום במשרדים וחזרה גנרלית. ובין לבין קיבלו המרצות הוראות לבוש, איפור, עיצוב שיער ואפילו הנחיות לצבע הנעליים, כי כל פרט, קטן כגדול, חשובים ליצירת התמונה הכוללת.

המסך עולה…

ב- 14.9.22 עמדו 4 מרצות אמיצות ונחושות על הבמה. כל אחת הביאה את סיפורה, בסגנונה, בדרכה ובקצב שלה.

רגע לפני, הן עדיין חששו – לא כל כך ממה יגידו אחרים… אלא יותר – "האם אני אהיה טובה שם על הבמה? אני אצליח לא לרעוד? הרי אני מתביישת… ומה יהיה אם אתקע בבלאק אאוט ואשכח את כל ההרצאה?…"

תכלס, אלו החששות הרגילים שיש לכל מי שמרצה בפעם הראשונה על במה. ואחרי פעם או פעמיים שאת עומדת על במה, זה מרגיש כמו היסטוריה. 

אירוע הרצאות טד – שלי, שלך, שילוב.

האירוע כולו סבב סביב מילת הקסם – שילוב. ולמה שילוב? כי שילוב ילדים עם אוטיזם בכיתות לימוד רגילות במערכת החינוך הוא מטרת העל של אל"וט ושל רוב ההורים לילדים אוטיסטים.

כי למרות שאוטיסטים אוהבים שקט, וסדר, וארגון, ושחס וחלילה לא ישנו להם דבר, עדיין, הם זקוקים, כמו רובנו לחברה. וכשהם משולבים בחברה, ההתפתחות שלהם אופטימאלית, וחשוב לא פחות, גם התרומה שלהם לחברה כשהם משולבים בה היא אופטימאלית. אז בעיקרון אנחנו מדברים על WIN WIN. 

השעה 19.00 מתחילים..

בפתח האירוע חיכו למוזמנים בבית ציוני אמריקה שלל רול אפים עם תמונות ופרטי ההרצאות והמרצות, חומרים שיווקיים וכמובן, כיבוד כיד המלך.

השעה 19.15 אחת אחת הן עולות לבמה. וכל אחת בתורה כובשת אותה. לא בסערה, אלא בשקט עוצמתי, בסיפורים אותנטיים ממעמקי הלב, ששום סופר לא יכול היה להמציא, ובכנות מדהימה שמרטיטה את הלבבות.

'שילוב מנצח' עם אנה דרוזדוב

ראשונה עולה לבמה אנה דרוזדוב. אנה היא אימא לשלושה ילדים ועובדת סוציאלית שמטפלת באנשים רוב חייה. בקו התפר בין המקצוע לסיפור האישי הבינה אנה שמה שקרה לבן שלה יכול וכדאי שיקרה לכמה שיותר ילדים אוטיסטים.

בהרצאתה- "שילוב מנצח" היא משתפת בסיפור על שילוב מעולם אחר. סיפור על משהו נפלא שקרה לילד שלה, משהו מפתיע ובלתי צפוי, משהו שאיש לא יכול היה לתכנן, אפילו לא אנה!

'רווח כפול' עם אפרת ארצי

שניה עולה לבמה אפרת ארצי, כלכלנית בבנק לאומי, אימא לשלושה ילדים, אחד מהם הוא יותם והוא – אוטיסט.

לאפרת יש תפיסת עולם מיוחדת אותה פיתחה על רקע הטיפול בבנה. לדברי אפרת, השינוי שחל בה, קרה בזכותו. אפרת הייתה מאד ביישנית אבל בזכות הצורך לסלול דרך מבחינה חברתית לבנה האוטיסט, השתחררה מלא מעט פחדים וחששות שהיו מנת חלקה עד אז. לכן, במקור קראה להרצאה שלה – "בזכות יותם".

בנוסף, אפרת מאמינה ש "מה שלא הורג אותך, מחשל אותך" כדברי ניטשה. לכן, זה לא רק הסיפור של אפרת, וגם לא רק הסיפור של יותם, בעיני אפרת זה הסיפור של כולנו.

ובשורה תחתונה, ביישנית – היא כבר מזמן לא! 

'בסוף, זה מה שנשאר' עם עדי קליין רחמים

המרצה השלישית שעולה לבמה ברצינות תהומית כהרגלה, היא עדי קליין רחמים. כבר במפגש הראשון אמרה לי עדי בביטחון משפט שהעיף אותי כמעט למאדים- "מי שיהיה בקרבת ילד אוטיסט ירוויח מתנה לכל החיים". מודה, בהתחלה הרמתי גבה, אפילו שתיים. אבל, תוך כדי תהליך הבנתי. ומרגע שהבנתי, המשימה של עדי ושלי הייתה לגרום לכל העולם ואשתו להבין את המתנה עליה דיברה עדי.

עדי קליין רחמים, היא כלכלנית ואימא לשלושה ילדים. כבר בגיל שנתיים וקצת חשבה שמשהו שונה אצל ביתה רוני, אבל שום איש מקצוע לא הסכים איתה. רק בגיל 14 הגיעה ההגדרה: רוני אובחנה כאוטיסטית. ומשם, יצאה המשפחה למסע.

בהרצאתה, מכניסה אותנו עדי לעולם המופלא של רוני וחבריה, ומגלה לנו, איך בזכות הקבלה של רוני לחברת הילדים, היא הצליחה לעזור להם להתגבר על קשיים שלא העזו לדבר עליהם, ולא תאמינו, אפילו… לשפר ציונים.  

'אל תפחדו מהקוצים' עם אביאלה דיטש

רביעית ואחרונה באירוע הרצאות טד הראשון של אלו"ט עלתה לבמה האישה הכי מצחיקה בחבורה. אביאלה דיטש, אימא לשישה ילדים נפלאים, כשאחת לפני אחרונה היא מוריה, ילדה על הספקטרום, שמתעקשת שידעו שהיא אוטיסטית ולא מוכנה שיקראו לה בכל מיני מילים אחרות.  

לכל אורך ההרצאה, מביאה איתה אביאלה צחוק והומור: היא צוחקת על המבטא שלה, היא צוחקת בדרך להתמודדות עם הקשיים שלה, והיא גם מאמינה שברגע שנסתכל על הדברים הנכונים נגלה עולמות קסומים. במיוחד, בכל מה שקשור לילדים אוטיסטים.

גם שם ההרצאה שלה – 'אל תפחדו מהקוצים: על סברס, אוטיזם ומה שביניהם', רומז שמחכה לנו משהו מאד לא שגרתי.

באולם, בקהל, ישבה מוריה, "הבת המהממת ולא משעממת" עליה דיברה אביאלה בהרצאה. לפני האירוע ובסיומו פגשתי אותה. וכן, בדיוק כמו שאביאלה אמרה – מהממת, ואיתה, אין אף רגע דל!:)

המנחות: יעל ולילך ה- COUPLE POWER

על הערב ניצחו בגאווה שתי נשים צעירות מאל"וט. יעל ולילך. יעל גבר, מנהלת תחום חינוך קהילתי בחטיבת החינוך של אלו"ט, ולילך טופז, רכזת חינוך קהילתי באלו"ט.

שתיהן ליוו את התוכנית מהיום הראשון, והיו מעורבות בכל פרט. לכן, זה נראה לי הכי טבעי שינחו את האירוע. ראיתי יותר מידי אירועי טד בארגונים בהם בחרו מנחים סלבס. אני, באופן מקצועי מתנגדת לרעיון. תמיד אעדיף לזהות טאלנטים מתוך הארגון עצמו ולהכשיר אותם כדי שיתנו את הפרזנטציה הכי טובה שאפשר. מבחינתי, זה מתכון מנצח, שכן מנחים מהארגון חיים ונושמים את הארגון, מכירים את פעילותו ומחוברים ל- DNA ולעולם הערכים שלו. 

ואכן, יעל ולילך עשו מעל ומעבר לכל דימיון. הן היו כמו דבק מטוסים של 3M שחיבר בין המידע לסיפורים. באמצעות קטעי הנחיה מרגשים שהכנו, הן יצרו חיבורים בין ההרצאות, גילו לקהל דברים שלא ידע וגרמו לאירוע כולו להרגיש כמו מופע הרצאות טד בניו יורק.

 

לסיכום, בנימה אישית.. 

אתם יודעים, אנחנו חיים בחברה שאוהבת לדבר על חשיבות "חיה ותן לחיות" אבל מתקשים לעשות את זה הלכה למעשה. מזמן הבנו שאנשים מושלמים קיימים רק באגדות. זה יכול להיות משהו במראה, איי קיו לא הכי גבוה, הפרעות תקשורת כמו ADD, ADHD, לקויות למידה, נכות כתוצאה מלידה או תאונה, מחלה קשה ששינתה אותנו, ועוד. וזה יכול להיות גם אוטיזם.

וזו הסיבה, שרגע אחרי שהבנו שאף אחד מאיתנו לא מושלם, ושלכולנו יש חולשות וחסרונות ופגמים, הדבר הנכון הוא להתמקד בחוזקות של כל אחד, וללמוד לקבל כל אדם אחר כמו שהוא תוך התמקדות בדבר הטוב ומיוחד שיש בו. וזו בעצם משמעותה האמיתית של המילה 'שילוב', או ליתר דיוק השתלבות.

צוות המרצות של אל"וט, בוגרות התוכנית 'מה הסיפור שלך?' תגענה בקרוב לבתי הספר כדי להפיץ את הבשורה. זאת השליחות שלהן ושל אלו"ט.

  • מעוניינים להזמין לבית הספר שלכם, לצוות המורים, להורים או לתלמידים, הרצאה ושיחה פתוחה עם המרצות על אוטיזם חברה ומה שביניהם? צרו קשר עם יעל או לילך>
  • ואם קיבלתם תיאבון ומתחשק לכם להרים אירוע הרצאות בסגנון טד גם בארגון שלכם אחרי שהתרגשתם מנבחרת המרצות של אלו"ט, דברו איתי וזה יקרה>

 

מוזמנים לצפות ב- TEDTALK הראשון מסוגו באלו"ט

המפגיש הורים לילדים על הרצף האוטיסטי עם הציבור הרחב

לממליצים נוספים

כתיבת תגובה

מה הסיפור שלך?

שירית בן ישראל – מומחית לפיתוח הרצאות ואירועי TED TALKS
storytelling expert

גם לך יש סיפור לספר?

שנהפוך אותו להרצאת השראה?

"המהפך שאני עושה לאנשים קשור בראש ובראשונה לשינוי הסיפורים שהם מספרים."