ויתור גורלי: ממה תצטרכו להשתחרר כדי ליצור סיפור חדש

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

כשתסיימו לקרוא את הכתבה תדעו איך ניגשים לכתיבת סיפור חיים מעורר השראה, שגם מוביל לריפוי פנימי וגם יוצר שינוי חיצוני.

אנשים בכול העולם יודעים…

סיפורים טובים מעוררים השראה ומשנים חיים. גם של בעליהם וגם של האנשים ששומעים אותם. גם באתר TED.COM יודעים את זה. עובדה: ההרצאות הכי מבוקשות בו עוסקות בסיפורי חיים מעוררי השראה.

אבל, יש הבדל מהותי בין סיפור חיים שנכתב מעצמו, תוך כדי תנועה במהלך החיים, לבין סיפור חיים שנכתב בליווי מקצועי, בראייה רטרוספקטיבית (מבט לאחור). זה כמו ההבדל בין ניסיון לרדת במשקל בעצמכם לבין הצטרפות לקבוצה עם מנטור מקצועי שמלווה אתכם על בסיס שיטה וכלים מוכחים, ועוזר לכם לשנות את התודעה לגבי אוכל (ולא רק לסגור את הפה במאמץ רב, כדי לא לאכול) משלב הרעיון ועד התוצאה הסופית הרצויה.

 

איך מתחילים לבנות את הסיפור

בשלב 1- נארגן את מכלול הסיפורים שחווית בחייך (התחנות)

בשלב 2- נזהה את האירוע החשוב בכל תחנה.

בשלב 3- נזהה את השיעור (תובנה, משמעות, אסימון) בכל אירוע.

בשלב 4- נזהה את האירוע החשוב ביותר, הוא האירוע המכונן.

 

storytelling course

 

השיעור, חשוב! 🙂

חשוב לזכור, שארגון סיפורי אירועי החיים, תוך זיהוי השיעורים שלמדת בדרך, דומה ליציקת יסודות לבניין חדש. וכשם שאי אפשר להקים בניין בלי יסודות, כך, אי אפשר לפתח סיפור חיים בלי לשחזר את רצף האירועים שחווית בחייך.

השלב בו מתגבשים השיעורים שלמדת בכל אירוע בחייך, מוביל לגיבוש מסר העל שלך. המחשבה הכי מרכזית שתרצה שתדבק בתודעת הקהל שישמע את ההרצאה שלך.

בכל פעם שאני יושבת מול לקוח חדש בתחילת הדרך לבניית ההרצאה, עוד לפני שיוצאים לדרך, כבר אני שומעת את המשפט הבא: "אבל אני לא יודע מה המסר הכי חשוב שלי…". ופעם אחר פעם אני מרגיעה ושואלת: "אפשר להוציא עוגה מהתנור, בלי שהלכת לסופר לקנות מצרכים? בלי שערבבת את המצרכים בקערה ויצקת לתבנית? בלי שהדלקת את התנור? בלי שהכנסת את העוגה לתנור לזמן הנכון לה?".

לא, ברור שלא!,

וזה בדיוק מה שנדרש לעשות עם הסיפור שלך, מעכשיו, ועד שהוא ואתה תעלו על הבמה.  

השיעורים ומסר העל מתחילים ליצור את המסע שלך כגיבור בחייך. ופה, ההרגשה שלך מתחילה להשתנות, המחשבות על עצמך נהיות הרבה יותר חיוביות, ומעריכות ואפילו מתפעלות. כן, מעצמך!!!

פתאום, כול הדרך שעברת, במיוחד אם הייתה קשה ומורכבת, נראית יותר הגיונית!. למה? כי זיהינו את השיעורים (המתנות) שלקחת מכל אירוע, שבזכותם צמחת, ובזכותם תוכל, בשלב הבא, לעורר השראה באנשים אחרים ולעזור גם להם לצמוח למקומות חדשים ומרגשים.

והשלב הבא?

טוב, עכשיו אפשר להתחיל להפוך את סיפור החיים להרצאה מעוררת השראה.

 

זה לא סטוצ!

כשם שהחיים שלך היו מסע ארוך ומתמשך, כך, גם גילוי סיפור החיים והפיכתו להרצאת השראה, הם לא סטוצ! זה לא קורה ברגע, וגם לא במפגש אחד. ומי שמבטיח לך את זה, שאלוהים יסלח לו!. אין קיצורי דרך, ואסור שיהיו בזה קיצורי דרך, וגם לא עיגולי פינות. בסוף, מדובר בסיפור החיים שלך!!!

 

על מה אנשים מצטערים?

בראוני ווייר, עובדת סוציאלית אוסטרלית ביצעה מחקר בקרב חולים סופניים בהוספיסים באוסטרליה. להפתעתה, גילתה שאנשים, בסוף ימיהם, לא מצטערים על דברים שעשו, אלא על דברים שלא עשו מסיבות שגויות ומטופשות כמו גאווה, משחקי כבוד, או תחושת קורבנות.

 

 

עם מי אתם חושבים שאנחנו קשים יותר, עם אחרים, או עם עצמנו?

התשובה הנכונה היא… עם עצמנו.

אנשים, מקומות, חוויות, הרגלים, מחשבות, כול אלו הם חומרים בלבד. אלו הם החומרים שלנו כסופרים שכותבים את סיפור חיינו. אם לא נערבב בכתיבה, רגשות כמו כבוד, גאווה, או קורבנות, וניתן ליד שמחזיקה את העט לכתוב את הפרק הבא בסיפור, נגלה שהתחלנו לכתוב סיפור חדש.

וכמו הסופרים הגדולים, אם תרצו, תוכלו לוותר על חלקים, ואחרים תוכלו לחזק, להדגיש, למחוק ואף לשנות. אתם, ורק אתם, יכולים לבחור את מי לדחוק לפינה ואת מי להעצים ולשים במרכז, ממי להשתחרר ועם מי להתחבר.

 

 

אז מי כותב את הסיפור שלכם?

דמיינו ש… אתם משוחררים מכל האלמנטים שעיכבו אתכם, אתם חושבים על העתיד, ממוקדים בכם, מחבקים את השפע, אימצתם הרגלים חדשים, סימנתם במפה מקומות שתרצו לגלות, הצבתם כמטרה את התפקיד הבא, מיפיתם את החברים השואבים והשארתם רק את ממלאי המצברים, ועכשיו, אתם, כול כולכם, ממוקדים רק בהגשמת החלום שלכם.

אז, איך ייראה הסיפור שלכם?….

אני כבר משתוקקת לפגוש אותו 🙂

רוצים לדעת כיצד לבנות נכון את הפרק הבא בסיפור שלכם? חשוב לכם להפוך את סיפור חייכם להרצאה מעוררת השראה שתותיר חותם בעולם הזה? מרגישים שאפשר לשדרג את העסק שלכם באמצעות סיפור חדש? אתם מוזמנים לפנות אלי בכל עת ולקבוע פגישת ייעוץ

 

למאמרים נוספים

כתיבת תגובה

מה הסיפור שלך?

שירית בן ישראל

יועצת אסטרטגית ומומחית סטוריטלינג. מלווה חברות וארגונים בפיתוח תוכן אותנטי מעורר השראה והשפעה 

storytelling expert

גם לך יש סיפור לספר?

שנהפוך אותו להרצאת השראה?

"המהפך שאני עושה לאנשים קשור בראש ובראשונה לשינוי הסיפורים שהם מספרים."