בדרך להרצאת השראה: 4 מכשולים עיקריים שאתם חייבים להיזהר מהם

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

שירית בן ישראל

Print Friendly, PDF & Email

חלמתם פעם לכתוב את סיפור החיים שלכם  – ולהפוך אותו להרצאה מעוררת השראה? אתם לא לבד!!!

יותר ויותר אנשים בעלי ידע וסיפור חיים, מחליטים מידי יום להפסיק לחלום, אבל לצערנו, לא כולם מגיעים לקו הגמר.

בואו נכיר מקרוב את 4 המכשולים שמונעים את הגשמת החלום, ונגלה איך אתם, תוכלו להיות בין המרצים שיעמדו בקרוב על הבמה עם הרצאת השראה משלכם.

 

מכשול ראשון: קשה לי לשחרר…

"אני צריכה מישהו שיכווץ אותי" כתבה לי אתי במייל. במשפט קצר וקולע, היא הצליחה לתאר את התחושה העמוקה שחשים רוב בכותבים בעת שהם ניגשים לכתוב את סיפור החיים שלהם.

וכשהיא כתבה – "לכווץ" כוונתה הייתה – מישהו שיעזור לה לארגן את רשימת אירועי החיים שקרו בחייה, לבחור את החשובים ביותר, לגלות את החוט המקשר בין האירועים, לזהות את השיעורים והאסימונים שנפלו, ולחבר את כולם יחד למוצר מוגמר ששמו – הרצאת השראה.

מניסיון רב שנים אני יודעת שכתיבת סיפור החיים שלך בעצמך, הוא תהליך לא פשוט. בעיניים שלך כבעל הסיפור, כל פרט בו נראה חשוב, וכל אירוע מרגיש משמעותי. התוצאה: קשה לך לשחרר.

ומה עם הידע שלך? למדת כל כך הרבה במהלך השנים, יש לך תארים אקדמיים, השתתפת בהכשרות, השתלמויות, ובכלל יש לך כל כך הרבה מה לתת.

אתה יושב מול המחשב אובד עצות וכל מה שהיית רוצה לדעת זה – איך אפשר להכניס את כל אירועי סיפור החיים שלך והידע שצברת להרצאה בת שעה וחצי??.

 

 

אז זהו, שאי אפשר! וגם לא צריך!!!

לפעמים, התובנה הפשוטה הזו, שלא הכל צריך להיכנס להרצאה שלך, ושזה בסדר לפתוח מגירות סודיות ולהכניס לתוכן חלק מהסיפורים, שאולי ישמשו אותך בהמשך לעוד הרצאות, יוצרת את השינוי המשמעותי:

"הרגע הזה שהרגשתי שאני מסוגלת להשאיר חלק מהסיפורים מאחור, עזרה לי להתמקד במה שהיה חשוב. תוך זמן קצר, אחרי שהתברברתי שנים, כתבתי את ההרצאה שלי… אם רק הייתי מבינה קודם שבסך הכל צריך ללמוד לשחרר הייתי חוסכת לעצמי שנים של תסכול…".

 

מכשול שני: איך מתחילים?

לא סתם המילה "איך" פותחת אלפי שאלות במנוע החיפוש גוגל. אמנם סיפור חייך איננו רשימת מכולת של אירועים שקרו לך וגם לא מסמך קורות חיים, אבל, בשלב ראשון, כדי ליצור את הצעד הראשון, תוכל להיעזר ב 'שיטת הצ'ק ליסט' כדי להתחיל לכתוב את הסיפור.

תכל'ס: שב מול המחשב או ליד שולחן עם דפים וכלי כתיבה. ותתחיל לכתוב!. מה האירוע הראשון שאתה זוכר? וזה שאחריו? וכך עד היום. בלי למיין, בלי לתעדף ובלי לחשוב יותר מידי.

הכן לעצמך רשימה של כותרות שכל אחת מהן מציינת אירוע בחייך. במחשב שלי מצויה תיקייה המכילה 650 כותרות לאירועים שזכרתי שקרו לי בחיי.

נשמע הרבה? לא ממש!!. הרי כמעט כל יום קורה לנו משהו, בשנה יש 365 ימים, וזה אומר שתוך שנתיים סגרנו 730 אירועים.

במפגש ראשון שלי מול לקוח חדש לבניית הרצאת השראה, זה בדיוק התהליך שאנחנו עושים: מזהים את אירועי החיים. ולרוב, צצים ועולים אירועים שהודחקו מסיבות שונות, שטואטאו מתחת לפני השטח או שנראו לבעליהם לא הכי חשובים, שהופכים בהמשך לליבת ההרצאה.

 

מכשול שלישי: זה לא מתחבר…

מה הקשר בין אירועי החיים שלך? האם זיהית מה קרה מתחת לפני השטח בכל אירוע? מה השיעור שלמדת מכל אירוע? איזה אסימון נפל לך? ואיך תחבר חוט מקשר דמיוני בין האירועים המשמעותיים בחייך, כדי לטוות את הסיפור וליצור את ההשראה?.

 

 

מכשול רביעי: את מי הסיפור שלי מעניין?

עובדה מפתיעה היא שככל שהסיפור עמוק – מורכב – ועוצמתי, כך יחשוש בעליו  להוציאו החוצה, והשאלה – "מה מיוחד בסיפור שלי? את מי זה בכלל מעניין?" תופיע בשלב מוקדם. ומה הפלא? הרי הסיפור העמוק והמורכב הוא זה שהפך את בעליו לרגיש ושברירי….

אחרי למעלה מ- 1,125 הרצאות שפיתחתי ב- 30 השנים האחרונות, אני יכולה לומר בוודאות מקצועית מקסימלית, שלכל סיפור יש קהל שמחכה ליציאתו לאוויר העולם.

וכן, יש אלפי הרצאות סביב אותם נושאים: בגידה, אהבה, התמודדות עם מחלה מורכבת, גידול ילד מאתגר, יציאה מהארון, חזרה בשאלה, חזרה בתשובה, פונדקאות, יציאה ממעגל האלימות, הצלחה, אימוץ, ועוד.

אבל, כל סיפור הוא אחד יחיד ומיוחד, כי לאדם שעבר אותו  אישיות מיוחדת, והדרך שעשה היא אישית שלו, והחיבור בין האדם והדרך יוצרים סיפור חדש, עם תובנות ומסרים ייחודיים, שלא היו כאן קודם לכן.

 

אם חלמתם להוציא את הסיפור שלכם, בטוח דמיינתם את עצמכם על הבמה.

איך פתחתם? האם ריגשתם? הקהל התלהב ושיתף אתכם פעולה? איזה WOW עשיתם? ומה עם קצת דרמה? ואלו כלים פרקטיים נתתם בהרצאה כדי ליצור לקהל תחושת "ערך"? וכשסיימתם, השארתם את הקהל עם "טעם של עוד"?…

ומה אם כבר עמדתם על הבמה וכל זה לא קרה?

בנקודה זו בטח הבנתם שאין טעם לעשות הכל לבד. כל המרצים שעומדים על במות הבינו מזמן שהדרך הנכונה להרצאת השראה היא להתגבר על ארבעת המכשולים. ומצאו את היד המקצועית המכוונת שהכי התאימה להם, שעזרה להם להפוך את הסיפור והידע להרצאת השראה.

 

לסיכום:

עד עכשיו דיברנו על ארבעת המכשולים שמעכבים את הפיכת סיפורי החיים והידע להרצאות השראה. האם זיהית את המכשול שלך?

  • קשה לך לשחרר?
  • לא יודע איך להתחיל?
  • לא מוצא את החוט המקשר?
  • אולי אתה תוהה, את מי הסיפור שלך מעניין?…

התהליך של הפיכת סיפור החיים והידע להרצאת השראה שיווקית, כשהוא נעשה בליווי המקצועי הנכון, קצר ממה שנדמה. תוך פחות מחודש (30 ימים) לפי השיטה – Share To Inspire שפיתחתי שכבר עזרה למאות מרצים להפוך את סיפורי החיים להרצאות, תהיו הבעלים הגאים של הרצאת השראה משלכם.

היתרון הגדול בתהליך זה הוא שאתם נמצאים על מסלול VIP בכיוון אחד: מסיפור חיים שנמצא עמוק במגירה – להרצאת השראה על הבמה. ולא, זה לא רק לסלבס!!!

 

מעוניינים להפוך את סיפור החיים והידע להרצאת השראה? עשו צעד קדימה! דברו איתי 

 

למאמרים נוספים

כתיבת תגובה

מה הסיפור שלך?

שירית בן ישראל

יועצת אסטרטגית ומומחית סטוריטלינג. מלווה חברות וארגונים בפיתוח תוכן אותנטי מעורר השראה והשפעה 

storytelling expert

גם לך יש סיפור לספר?

שנהפוך אותו להרצאת השראה?

"המהפך שאני עושה לאנשים קשור בראש ובראשונה לשינוי הסיפורים שהם מספרים."